# Povídání o jídle

Celer

publikováno: 4.5.2023 JK

Bulvový celer (označován většinou jen jako „celer“) má silné aroma, které polévkám i omáčkám dodává typický říz. Tuto kořenovou zeleninu můžete využít mnoha způsoby, od celerového řízku po waldorfský salát. Celer lze konzumovat vařený nebo syrový. U některých odrůd dužina vystavená působení vzduchu mírně zhnědne. Tomu můžete zabránit několika kapkami citronové šťávy nebo octa.

Bulvový celer (Apium graveolens var. rapaceum) je kořenová zelenina. Patří do čeledi miříkovitých (Apiaceae), kam se řadí i listový celer a řapíkatý celer, dále mrkevpetrželpastinák, fenykl a kopr. Kořen bulvového celeru má tvar koule až řepy, který může být až 20 cm široký a vážit až jeden kilogram. Listy celeru připomínají petržel a lze je použít k dochucení pokrmů. Slupka bulvového celeru má žlutavě bílou až šedohnědou barvu. Vyrůstá na ní mnoho postranních kořenů, proto má bradavičnatý vzhled. Dužina je bílá až krémově zbarvená a má mírně houbovitou strukturu.

Celer lze sklízet od začátku května do listopadu. K dispozici je po celý rok, protože se dá dobře skladovat. Skladovatelnost celeru nejvíce oceníte v zimě a časně zjara.

Poznámka: Údajný afrodiziakální účinek celeru dosud nebyl vědecky prokázán.
 

 a 

S pouhými 19 kcal na 100 g má celer nízký obsah kalorií, přitom však obsahuje velké množství vitaminů a minerálů. Obzvláště ceněn je pro svůj obsah  a . Celer kromě toho obsahuje  a . Za svou typickou vůni a  vděčí celer éterickým olejům, které obsahuje v hojné míře.

Tabulka 1: Energie a živiny obsažené v celeru
Látky obsažené v celeru Na 100 g jedlé části Látky obsažené v celeru Na 100 g jedlé části
Energie (kcal) 19 Železo (mg) 0,5
 (g) 0,3  (µg) 3
 (g) 1,6  (mg) 0,04
 (g) 2,3  (mg) 0,07
 (g) 4,2  (mg) 0,9
Draslík (mg) 323  (mg) 0,2
Vápník (mg) 50 Vitamin C (mg) 8
 (mg) 43  (mg) 0,5

 

Využití v kuchyni

Celer lze podávat vařený, ale také syrový. Má pověst vydatné zeleninové přísady nebo přílohy: přidává se např. do polévek nebo do karbanátků, dále je klasickou součástí směsi kořenové zeleniny při přípravě pokrmů ze zvěřiny. Celer je základní složkou polévkové zeleniny: polévkám dodává typickou vůni, ať už čerstvý nebo sušený. Oblíben je i jako součást zeleninových salátů, např. waldorfského salátu. V kombinaci s jablky a ořechy se velmi dobře hodí do sladkokyselých pokrmů. Ve středomořské kuchyni se celer často kombinuje s těstovinami (sugo bolognese, lasagne, pasta e fagioli). Celer můžete také naložit do octa, případně smíchat s bramborami a připravit jako pyré. Lze ho i obalit a usmažit jako řízek.

Při zpracování odstraňte z bulvy listy a kořeny, bulvu omyjte a oloupejte. Celer lze případně vařit neoloupaný a oloupat jej až poté. U některých odrůd dužina při kontaktu se vzduchem nebo při vaření mírně zhnědne. Tomu lze zabránit, když ji pokapete citronovou šťávou nebo při vaření přidáte trochu octa. Nakrájený na plátky nebo na kostky se celer uvaří asi za 15 minut. Vaření celých hlíz může trvat až 50 minut, v závislosti na jejich velikosti.

Poznámka: Celerové listy můžete k dochucení pokrmů použít i usušené.

Skladování

Celer je nejlepší skladovat bez kořenů a bez listů na chladném a tmavém místě. Čím zralejší hlíza, tím lépe a déle ji můžete skladovat. Celer by neměl být uchováván v těsné blízkosti ovoce – plyn, který urychluje zrání ovoce, urychluje kažení celeru. Celer lze skladovat v zásuvce na zeleninu v chladničce až dva týdny. Řezné plochy byste měli zakrýt alobalem nebo potravinářskou fólií.

Foto 1