# Aktuality, články

Rostlinné bílkoviny se výživě dětí

publikováno: 28.5.2024 JK

Rostlinné bílkoviny ve výživě dětí

 
 
Rostlinné bílkoviny ve výživě dětí

Trendem poslední doby, ať už z etických nebo zdravotních důvodů, je omezovat příjem živočišných bílkovin a nahrazovat je rostlinnými zdroji.

Dobrými zdroji rostlinných bílkovin jsou zejména luštěniny a výrobky z nich, ořechy a olejnatá semena a některé druhy obilovin.

Rostlinná strava, na rozdíl od živočišných produktů, je dobrým zdrojem vlákniny, vitaminů a minerálních látek, a proto je odborníky doporučováno tuto pestře a pravidelně zařazovat do našich jídelníčků.

Alternativy k masu

Pokud se pustíme do hledání alternativ k masu, častou volbou bývají luštěniny.

Luštěniny jsou výborným zdrojem bílkovin, vlákniny a vitaminů skupiny B. Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem všech buněk a tkání. Spolu se sacharidy a tuky představují nepostradatelnou makroživinu lidské výživy.

Bílkoviny plní řadu funkcí od tvorby svalů až po životně důležitou produkci hormonů a protilátek.

Snahou výrobců je nabízet luštěniny ve stále atraktivnější a jednodušeji použitelné formě (např. mouky, pochutiny aj.). Dalším takovým výrobkem může být i rostlinná bílkovina v podobě například hrachových nudliček nebo granulátu.

Hrachové nudličky a granulát jsou vyrobeny z čistého proteinového hrachového izolátu. Z toho důvodu nejsou zdrojem alergenů, jako je soja a lepek a neobsahují ani jiné živočišné složky (např. cholesterol nebo nasycené mastné kyseliny). 

Proces extruze

Hrachové nudličky nebo hrachový granulát jsou získávány tzv. extruzí. Extruze neboli šnekové protlačování je 50 let starý proces. Principem extruze je především protlačování materiálu definovanými otvory trysek a jeho následné tvarování.  Extruze zahrnuje celou řadu procesů, které pomáhají vstupní surovinu zpracovat (např. mechanické rozmělnění, prohnětení, zahřátí materiálu za zvýšeného tlaku a následné protlačování materiálu štěrbinou s cílem dosáhnout mechanické a tepelné úpravy materiálu včetně možného tvarování).

V průběhu extruze mimo jiné dochází ke krátkodobému působení vysoké teploty (až 200 °C) a vysokého tlaku na zpracovávaný materiál. V důsledku tohoto postupu jsou takto zpracované luštěniny méně nadýmavé, při zachování dostatečného množství vitaminů, minerálních látek a vlákniny.

Po uvaření se suroviny dosuší a tím se zbaví přebytečné vody, která by mohla být příčinou vzniku plísní a mikrobů.