# Aktuality, články

Mezinárodní den celiakie

publikováno: 10.5.2024 JK
Každou třetí sobotu v měsíci květnu si připomínáme Mezinárodní den celiakie. Letos tento den připadá na 18. května. A co vlastně znamená slovo celiakie?
 

Logo označující bezlepkové potraviny

Celiakie je autoimunitní onemocnění střev, které se vyznačuje intolerancí (nesnášenlivostí) lepku. Lepek způsobuje změny na sliznici tenkého střeva, dochází k zániku mikroklků a klků, které zajišťují vstřebávání živin z potravy. Kvůli snížené schopnosti tenkého střeva je jimi organismus nedostatečně zásobován. Typickými projevy celiakie jsou průjem, křeče, bolesti břicha, plynatost, pokles hmotnosti, únava. 

 

Lidé takto postižení se nazývají celiaci (někdy též celiatici). Jediná léčba této nemoci je v současné době přísná bezlepková dieta, dodržovaná po celý život, protože s aktuálními znalostmi a možnostmi medicíny je to nemoc nevyléčitelná. Pozitivní však je, že po vyloučení lepku z potravy se v drtivé většině případů obvykle do několika měsíců pacient zcela uzdraví.

 

Alarmujícím je fakt, že velká část nemocných vůbec neví, že celiakií trpí. Podle některých zdrojů je léčena pouze desetina (!) skutečně nemocných.

 

Co tedy znamená bezlepková dieta? Ze stravy je nutné vyloučit pšenici, žito, ječmen a oves. Poslední jmenovaný oves je předmětem širokých diskusí, zda druh lepku, který se v něm vyskytuje, tedy avenin, je skutečně pro celiaky škodlivý. Kromě těchto obilovin je třeba vyloučit také špadlu a kamut, což jsou staré druhý pšenice a triticale neboli žitovec, což je kříženec pšenice a žita. 

 

Je třeba dávat si pozor i na skryté zdroje lepku, může se totiž vyskytovat v potravinách, kde by je člověk vůbec nečekal - to jsou například uzeniny nebo mléčné výrobky.