# Aktuality, články

Jak se slaví Valentýn v jiných zemích?

publikováno: 6.2.2024 JK

Jak se slaví Valentýn v jiných zemích?

Věděli jste, že se Valentýn neslaví po celém světě stejně? Kde dostávají dárky pouze ženy a kde naopak jen muži? A ve kterých zemích se svátek zamilovaných nekoná vůbec nebo jindy než v únoru?

Američané nedají na Valentýna dopustit

Ačkoli má Valentýn kořeny v Evropě, Američané si ho velmi oblíbili a 14. února slaví všechny podoby lásky. Drobnější (květiny, bonboniéry) i nákladnější dárky (šperky, oblečení a elektroniku) si v USA nevyměňují jen partneři, ale také přátelé a členové rodiny. Zejména děti rády vyrábějí přáníčka (valentýnky), které věnují kamarádům, rodičům, prarodičům, učitelům a dokonce i domácím mazlíčkům.

Francie kolébkou valentýnských přáníček

Ve Francii údajně vzniklo první valentýnské přání, které v roce 1415 poslal své manželce Karel, vévoda orleánský, když byl uvězněný v londskýnském Toweru. A tradice posílání zamilovaných vzkazů se ve Francii zachovala dodnes. Kromě toho zamilované páry navštěvují mezi 12. a 14. únorem vesnici St. Valentin, která je vyzdobená květinami a pořádají se tu nejrůznější „valentýnské“ aktivity, včetně svateb v tamním zahradním altánu.

V Itálii jsou nejoblíbenějším valentýnským dárkem čokoládové polibky

Říká se jim Baci Perugina a jedná se čokoládové pralinky s oříšky, zabalené do obalů, které jsou ozdobené milostnými citáty. Kromě čokoládových bonbonů si Italové dávají různé další dárky a chodí na romantické večeře.

V anglickém Norfolku rozdává dárky tajemný Jack Valentine

Tahle záhadná postava, které se také říká otec Valentýn nebo matka Valentýna, nechává 14. února na zápraží dárek a mizí pryč. Roli tajemného Jacka obvykle hrají rodiče, kteří tento svátek chtějí zpestřit svým dětem. Dříve si na Valentýna ženy v celé Anglii dávaly pod polštář pět listů vavřínu – s nadějí, že ve snech spatří svého budoucího manžela.

Valentýnské rozmazlování mužů v Japonsku i na Tchaj-wanu

V Japonsku ženy 14. února zahrnují své partnery i kamarády dárky, nejčastěji čokoládou, na znamení lásky, úcty nebo společenského závazku. A aby jim to nebylo líto, 14. března se slaví tzv. Bílý den, kdy dárky rozdávají muži svým ženám. Většinou v podobě oblečení, spodního prádla, šperků i zmíněných čokolád. Platí tu však nepsané pravidlo – hodnota dárku by měla být dvakrát až třikrát vyšší než ta, kterou měl valentýnský dárek od ženy. S Valentýnem a Bílým dnem se setkáte i na Tchaj-wanu, ale v opačném pořadí. Na Valentýna tu dostávají čokoládu ženy a v březnu zase muži.

Jižní Korea slaví Valentýn každý měsíc!

Čtete správně. V téhle zemi je 14. den každého měsíce spojený s určitou oslavou lásky a zamilovanosti. Klasický Valentýn se slaví 14. února, v květnu přichází Den růží, v červnu Den polibků, v prosinci Den objetí a velmi zajímavý je Černý den v dubnu, který je určený všem nezadaným. Ti se v tento den setkávají u oběda a pochutnávají si na tradičním jihokorejském pokrmu – bílých nudlích s omáčkou z černých fazolí.

Ve Finsku a Estonsku je Valentýn dnem přátelství

Finové mu říkají „Ystävän Päivä“, Estonci zase „Sõbrapäev“, což znamená „Den všech přátel“. Ti si mezi sebou vyměňují různé dárky a přáníčka s blahopřáním „Krásný Den všech přátel“. Kromě toho je tu 14. 2. oblíbené datum pro zásnuby a svatby.

V Brazílii mají Den všech zamilovaných 12. června

Říká se mu „Dia dos Namorados“ a zamilované páry si v tento den dávají přáníčka, květiny i čokoládu. Zároveň se konají různé hudební festivaly a náklonnost si projevují i přátelé a rodinní příslušníci, kteří pořádají společné večeře. A proč neslaví Brazilci Valentýna v únoru? Protože se v tento měsíc koná světoznámý brazilský karneval.

Svatba na Filipínách? Jedině na Valentýna!

Kromě klasických valentýnských oslav si tento den Filipínci zpestřili originální tradicí hromadných svateb. 14. února si řeknou společně své ano stovky párů, a to klidně uprostřed nákupních center nebo na jiných veřejných místech.

Dánové a Norové propadli vtipným veršovaným valentýnkám

Označují je slovem „Gaekkebrev“ a jde o anonymní přáníčka, ve kterých je ukrytá nápověda o autorovi. Ženy musí do Velikonoc odhalit, kdo jim přáníčko zaslal. Pokud dotyčná uhodne, vyhrává velikonoční vajíčko. V opačném případě musí darovat vajíčko tomu, kdo se v době Velikonoc přihlásí k autorství valentýnky.

Na Slovinsku je svatý Valentýn symbolem jara

Slovinci mu říkají „Zdravko“ a považují ho za konec zimního období. Valentýn je pro ně ideálním dnem, kdy začít s prací na polích nebo na vinicích, protože se rostliny probouzí ze zimního spánku.