# Aktuality, články

Mezinárodní den pizzy

publikováno: 1.2.2024 JK

Málokdo ví, že celosvětově milovaná, do křupava vypečená italská pochoutka, slaví 9. února svůj mezinárodní den. A možná je toho, co o pizze nevíte, mnohem víc...

Pizza bývala jídlem chudých. Chlebová placka si však postupem času a přidáním kvalitních ingrediencí, získala oblibu ve všech společenských vrstvách. A tak se její rodiště, italská Neapol, honosí skvělou pizzou už od 17. století. Připravená v hliněné peci, vytápěné dřevem, získává jedinečnou chuť. Zřejmě největší rozmach pizzy přineslo období před první světovou válkou, kdy si ji přivezli do Spojených států amerických italští emigranti. Italové si ji ve svých komunitách připravovali jako skromné jídlo, které skvěle zasytí a je snadné na přípravu. Po celé zemi začaly brzy vznikat první pizzerie s nabídkou dovážky až do domu. Pizza se stala hitem. Hospodyňkám šetřila čas a chutnala celé rodině. A s postupem času pizza na své oblibě neztrácí. Ba naopak. Stále je jedním ze světově nejoblíbenějších jídel. A své místo si vydobyla i ve světě sportu. Vyhazování těsta do rytmu taneční hudby se nazývá Pizza freestyle a výhra v některé ze soutěží je pro kuchaře z celého světa prestižní záležitostí.

Připomíná tak jedno z nejpopulárnějších italských jídel, které se těší oblibě po celém světě. Češi každý rok sní více než 31 milionů pizz. Průzkum ukázal, že nejraději mají Capricciosu.

Pizza slaví v neděli svůj svátek, oslavte ho s ní!

Studenti a mladí lidé si dávají nejčastěji Margheritu a ženy si nejčastěji objednávají Hawaii, asi protože má příjemně nasládlou chuť ananasu. 

Ale Češi se ani nebojí experimentovat. V jídelních lístcích některých českých restaurací najdeme i pikantnosti jako pizza s hermelínem a brusinkami nebo s cibulí a olomouckým tvarůžkem.

Středomořská kuchyně je oblíbená díky tomu, že je jednoduchá na přípravu a lehce stravitelná. To však neznamená, že se hned omrzí, vždyť pizz údajně existuje asi 22 tisíc druhů. Pravá pizza se servíruje vařící. Sýr má být vláčný a táhnout se, ideálně tak horký, že si při prvním kousnutí spálíte patro.

Pizza v americkém stylu

Ne všude se pizza dělá stejně, ta americká se od italské docela liší. Namísto oregana používají američtí kuchaři majoránku a mozzarellu z buvolího mléka, typickou pro jižní Itálii, nahrazují mozzarellou z kravského mléka. Nejzřetelnějším rozdílem je výška pizzy. Ta americká pizza je vysoká dva centimetry, zatímco italská jen půl centimetru.

V New Yorku se také prodává nejdražší pizza na světě za tisíc dolarů. Koupit si ji lze v restauraci  Nino’s Bellissima na Manhattanu. Objednává se minimálně den dopředu a k základním ingrediencím patří lanýže, pravý kaviár, čerstvý humr a smetana.

Mezi Čechy je podle služby DameJidlo.cz nejoblíbenější pizzou Capricciosa. Celkově preferujeme spíš pizzy na rajčatovém základu, takzvaném sugu, oproti smetaně. Recept na capricciosu se liší v každé restauraci. Základem je sugo, šunka, žampiony, olivy a mozzarella. Jde o pokrm typu "co dům dal" a bývá to nejbohatěji zdobená pizza v menu.

Druhá v žebříčku popularity se u Čechů umístila Quattro Formaggi (čtyři sýry). Na sugu kromě tradičních italských sýrů pecorino, gorgonzola, asiago nebo fontiny a švýcarského gruviéru najdeme v Česku i ementál, nivu nebo hermelín.

Na třetí příčce se u Čechů umístila pizza Hawaii, která se většinou drží osvědčeného receptu se šunkou, ananasem a mozzarellou bez dalších vylepšení. To platí i pro čtvrtou a pátou příčku oblíbenosti, kterou obsadila jednoduchá Margherita (sugo, mozzarella a bazalka.

Pizza nasladko

Sladká pizza s ovocem